Jakie pieluszki wybrać? 0
Jakie pieluszki wybrać?

Rodzice przygotowujący się na narodziny dziecka zastanawiają się, co powinno znaleźć się w jego wyprawce. Niestety nie ma na to jednej właściwej odpowiedzi. Zależy to od wielu czynników, dlatego postanowiliśmy zaprezentować najczęściej spotykane opinie o różnych rodzajach pieluszek, wsparte naszymi doświadczeniami. Porównane zostały jednorazowe pieluszki ekologiczne, wielorazowe pieluszki oraz standardowe jednorazówki (tzw. „pampersy”).

Wybór odpowiednich pieluszek powinien być dokonany na podstawie kryterium, które jest dla przyszłych rodziców najważniejsze – wyróżniliśmy cztery kryteria: zdrowie, ochrona środowiska, wygoda oraz cena.

                Najważniejszym dla nas kryterium porównania jest bezspornie zdrowie Malucha:

 • standardowe jednorazówki często okazują się podrażniać delikatną skórę Dziecka, szczególnie jeżeli zaczyna robić się gorąco. Można w nich znaleźć wiele syntetycznych substancji chłonnych, które jeżeli nie uczulają, mogą zacząć to robić – o ile organizm człowieka może się przyzwyczaić do wysokich lub niskich temperatur (może się zahartować), o tyle w przypadku nie występujących naturalnie substancji jest dokładnie odwrotnie. Jeżeli jesteśmy ciągle wystawieni na działanie danej substancji, z czasem reakcja alergiczna naszego organizmu będzie coraz silniejsza.
 • Jednorazowe pieluszki ekologiczne sprawdzają się znacznie lepiej z powodu wykorzystania do ich produkcji naturalnych materiałów. Reakcje alergiczne są tu niezwykle rzadko spotykane. Często pieluszki jednorazowe są polecane przez pediatrów, gdyż tworzą mocniejszą „rozpórkę”, co korzystnie wpływa na prawidłowy przebieg kształtowania bioder dziecka.
 • Pieluszki wielorazowe równie rzadko powodują podrażnienia – warunkiem jest, aby pieluszka nie pozostawiała mokrej skóry dziecka (dodatkowo drobnoustroje najlepiej rozwijają się w warunkach ciepła i dużej wilgotności). Niezbędnym jest także dopasowania dobrego otulacza, aby pieluszka nie przeciekała.

Jednorazowe pieluszki ekologiczne

Drugim kryterium jest wpływ sposobu pieluszkowania na środowisko naturalne – w końcu warto zadbać, aby nasz dzisiejszy Maluch mógł za 30 lat cieszyć się zdrowiem.

 • Niestety, przeciętnie wykorzystuje się około 1 tony pieluch jednorazowych na okres pieluchowania. Jest to ogromna ilość nierozkładających się tworzyw sztucznych, które będą nam towarzyszyły również za kilkanaście dekad.
 • Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są ekologiczne jednorazówki – w zależności od marki, rozkładają się one nawet w 85% w ciągu czterech lat. Produkowane przez nas śmieci same zaczną znikać. Niestety dla zachowania wysokiego stopnia chłonności producenci nie opracowali jeszcze w 100% biodegradowalnych pieluszek.
 • Bardzo dobrym rozwiązaniem są pieluchy wielorazowe z oczywistej przyczyny, czyli mniejszej ilości pieluszek przypadających na dziecko. Nie należy jednak zapominać (co często jest jednak robione), że mają inny rodzaj negatywnego wpływu na środowisko: mianowicie pranie wymaga proszków, które również zawierają środki zanieczyszczające (istnieją proszki naturalne, jednak są one znacznie droższe). Ponadto prąd elektryczny, który jest ekologiczny w naszym domu, nie jest już taki czysty w miejscu jego powstania, czyli elektrowni gdzie jest wytwarzany poprzez spalania węgla (emisja tlenków siarki, tlenków azotu oraz dwutlenku węgla do atmosfery).

Kolejnym kryterium jest wygoda użytkowania:

 • w tym przypadku zarówno standardowe jednorazówki oraz ekologiczne jednorazówki wypadają zdecydowanie najlepiej – oznaczają się najlepszą chłonnością oraz wygodą i szybkością zmiany – zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na zabawę z Maluszkiem.
 • pieluchy wielorazowe pod względem wygody użycia wypadają zdecydowanie gorzej. Spowodowane jest to koniecznością prania otulaczy oraz większym ryzykiem przecieku – źle dobrany otulacz nie będzie wystarczającym zabezpieczniem. Często spotyka się opinie, że wkłady w źle dobranym otulaczu przemieszczają się, również powodując przecieki. Wielu z rodziców decyduje się na zakup „awaryjnych” pieluszek jednorazowych na wyjazdy oraz noce (gdy wymiana pieluszki wielorazowej może być bardziej kłopotliwa).

Kryterium ekonomiczne:

 • ekologiczne pieluszki jednorazowe są najdroższym rozwiązaniem, jednak jest to konsekwencją połączenia wygody, ochrony środowiska oraz zapewnienia odpowiedniej ochrony skórze dziecka. Ich ceny rozpoczynają się od 79gr za sztukę.
 • pieluszki wielorazowe są rozwiązaniem najtańszym, chociaż nieco zaniżonym – wymagany jest nie tylko zakup otulaczy, ale także odpowiednich proszków do prania, pokrycia rachunków za wodę i prąd wykorzystane do prania. Niemierzalnym czynnikiem ekonomicznym jest czas.
 • rozwiązaniem pośrednim są standardowe jednorazówki – ceny wahają się od 35gr do 75gr za sztukę.

Poniżej została zamieszczona tabela podsumowująca nasze porównania.

 

Zdrowie

Ekologia

Wygoda

Cena

Jednorazowe

-

-

+

0

Wielorazowe

+

+

-

0

Jednorazowe Eko

+

+

+

-

 Mamy nadzieję, że podane informację pomogą Państwu przy podjęciu decyzji.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl