Alergia na pieluszki 0
Alergia na pieluszki

Alergia na pieluszki to problem coraz częściej nękający niemowlęta i Mamy. Przyczyny tego doszukuje się w rosnącej liczbie syntetycznych substancji chemicznych w naszym otoczeniu. Alergie bowiem nie są jedynie czymś wrodzonym, ale także nabytym.

O ile w przypadku kontaktu np. z niską temperaturą organizm hartuje się i mróz przestaje być straszny, o tyle mechanizm nabywania uczulenia jest dokładnie odwrotny. Przy każdym narażeniu organizmu na działanie substancji syntetycznych mogących wnikać w skórę, reakcja staje się coraz silniejsza. Inaczej mówiąc, używając proszku do prania – z każdym praniem stajemy się coraz bardziej wrażliwi na substancje piorące, co w późnych latach życia może wywoływać zmiany skórne.

Znanych jest kilka sposobów walki z tak zwanym „pieluszkowym uczuleniem”, które objawia się silniejszym, bądź słabszym zaczerwieniem skóry. Nie jest ono bardzo groźne, ale nie można go lekceważyć. Może się skończyć zapaleniem skóry, włącznie z nadżerkami delikatnej skóry dziecka.

Oto kilka sposobów:

  • Często zmieniaj pieluszki
  • Dokładnie umyj dziecko i starannie osusz – wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii
  • Skóra lubi oddychać, dlatego skoro dziecko ma już zdjętą pieluszkę – pozwól mu poleżeć w ten sposób kilka chwil. UWAGA! Pamiętaj, żeby w pomieszczeniu nie było zbyt chłodno – przynajmniej 200C
  • Może się okazać, że uczulenie wywołują wspomniane wcześniej syntetyczne substancje zawarte w pieluszkach – wybielacze (głównie chlor), substancje zapachowe, pudry mające poprawić chłonność oraz inne substancje chłonne (np.: poliakrylan sodu). Rozwiązaniem są ekologiczne pieluszki jednorazowe, których materiały pochodzenia naturalnego nie działają drażniąco na skórę dziecka lub pieluchy wielorazowego użytku (moja mama używała tetrowych, ale wymagają dużego nakładu pracy).
  • Stosuj na pupę dziecka maści kojące (pochodzenia naturalnego)

Jeżeli objawy nie ustępują pomocnym może być:

  • zmiana używanych kosmetyków
  • badanie moczu dziecka
  • przeanalizowanie diety dziecka – objawy skórne mogą być następstwem alergii pokarmowej.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl