Ochrona skóry przed mrozem 0
Ochrona skóry przed mrozem

Organizm małego człowieka jest niesamowitym tworem, w którym zachodzi bardzo duża liczba przemian – powoli przeradza się on w dorosłego człowieka. Fakt ten niestety oznacza także, iż wiele mechanizmów obronnych, w które wyposażony jest dorosły człowiek jeszcze nie działa u dzieci, a w szczególności u niemowląt. Takim mechanizmem jest na przykład niedokładna jeszcze termoregulacja skóry. Z tego powodu bardzo łatwo o jej przegrzanie, jak i jej przechłodzenie.

Bardzo ważną kwestią, o którą powinniśmy zadbać zimą jest właściwe nawilżenie skóry dziecka – w szczególności twarzy, ponieważ jest ona wystawiona na bezpośrednie działanie niskiej temperatury. Przy temperaturach ujemnych wilgotność powietrza na zewnątrz jest znikoma, dlatego też woda z organizmu w łatwy sposób przedostaje się na zewnątrz, powodując tym samym przesuszenie skóry. Zjawisku temu zapobiega się poprzez nakładanie warstwy ochronnej w postaci kremów natłuszczających, zapobiegających przepływowi wilgoci na zewnątrz skóry. Pamiętajmy również, że oprócz twarzy dziecka należy także chronić jego dłonie oraz końcówki uszu. Najlepszym i najbezpieczniejszym według nas rozwiązaniem jest krem szwajcarskiej marki Weleda:

Weleda Krem na Wiart i Niepogodę 50ml

O właściwe nawilżenie skóry małego człowieka możemy także zadbać będąc w domu. Istotną rzeczą jest, aby kąpiel dziecka była nie za ciepła, nie za długa, a przede wszystkim bez wykorzystania tradycyjnego mydła (znacznie lepsze są tu oliwki do mycia i delikatne żele do kąpieli nawilżające skórę). Najlepiej, aby woda miała 37oC, a sama kąpiel trwała 5-10 minut.

Istotną sprawą jest również dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry dziecka od wewnątrz. Możemy je wspomagać poprzez:

  • podawanie dużej ilości płynów (głównie niskozmineralizowanej wody mineralnej i delikatnych herbatek ziołowych, np. rumiankowe). Nie dotyczy to dzieci karmionych wyłącznie piersią.
  • zaopatrzenie dziecka w wystarczającą ilość witaminy C, która oprócz produkcji kolagenu, wspiera dodatkowo układ odpornościowy (naturalne źródła: porzeczki czarne, papryka, sok z żurawiny).
  • Oraz w beta-karoten obecny w marchewce, pomidorach, morelach, który pozytywnie wpływa na regenerację skóry.

Pamiętajmy także, że zima jest także okresem, w którym często dochodzi do poparzeń słonecznych, które są mylone z odmrożeniami. W słoneczne zimowe dni większość promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi jest odbijana - zatem skórę naszego malucha bombarduje bezpośrednio słońce od góry oraz pośrednio poprzez odbicie od śniegu. W takich wypadkach koniecznym jest zaopatrzenie się w dobrej jakości kremy z filtrem UV 50+.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl