Jak leczyć odparzenia pieluszkowe? 1
Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

Podrażnienia pupy spowodowane przez pieluszki są obecnie dużym problemem – niestety rodzice często pozostają wobec nich bezradni. Delikatne zaczerwienienia nie są groźne, ale zaniedbane prowadzą do ostrych i bolesnych zapaleń, włącznie z nadżerkami skóry dziecka.

W odpowiedzi na coraz częstsze pytania przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które przynoszą ukojenie dziecięcej skórze. Każdy z pewnością wie, że…

 

prawidłowa higiena jest podstawą zdrowej skóry

 

…jednak czasem drobne szczegóły robią znaczenie:

  • Upewnij się, że pieluszka nie opina zbyt mocno dziecka – unikamy w ten sposób zatarć, przez które bakterie wnikają do skóry.
  • Często zmieniaj pieluszki – minimalnie co 3-4 godziny, a najlepiej bezpośrednio po każdym jej zabrudzeniu. Podczas rozkładu moczu i kału wydziela się amoniak, który niszczy naskórek.
  • Dokładnie umyj skórę pod pieluszką i wysusz ją – bakterie rozwijają się w wilgotnym środowisko, dokładne osuszenie skóry (szczególnie pomiędzy załomami skóry) znacznie ograniczy ich wzrost.
  • Jeśli to możliwe, pozwól dziecku pozostać chwilę bez pieluszki – noszenie plastikowej powłoki na pupie (zwykłe pieluszki jednorazowe takie posiadają) przez ponad 2 lata jest dużym wysiłkiem dla skóry. Podarujmy jej czasem odrobinę wytchnienia.
  • Przed założeniem pieluszki stosuj na pupę dziecka maści kojące o działaniu bakteriobójczym – zalecamy, aby używać maści pochodzenia naturalnego.

 

A co, jeśli objawy mimo to nie ustępują…?

 

Wtedy najczęściej oznacza to, że skóra dziecka jest wrażliwa na sztuczne substancje zawarte w dotychczas używanych pieluszkach, chusteczkach nawilżanych, maściach kojących lub kosmetykach. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wówczas zmiana dotychczas używanych produktów, np.:.

  • Pieluszki jednorazowe oraz chusteczki nawilżane – często zawierają wybielacze (głównie chlor), sztuczne substancje zapachowe lub pudry zwiększające chłonność. Rodzice próbują wówczas pieluszek jednorazowych z naturalnych materiałów lub pieluszek wielorazowych, co najczęściej rozwiązuje problem.
  • Kremy przeciwko odparzeniom – w przypadku uczulenia na jeden ze składników reakcja jest bardzo silna, ze względu na stały kontakt ze skórą. Rodzice najbardziej cenią sobie wówczas krem na odparzenia szwajcarskiej firmy Weleda – potrafi usunąć nawet ciężkie podrażnienia w ciągu 3 dni (informacja zwrotna od rodziców).
  • Kosmetyki do pielęgnacji – znacznie rzadziej powodujące uczulenia, dlatego w pierwszej kolejności sugerowalibyśmy zmianę używanych pieluszek oraz kremów przeciwko odparzeniom.
  • Środki do prania pieluszek wielorazowych

Ostatecznie można również podejrzewać alergie pokarmowe u dziecka (szczególnie, jeśli podrażnieniom towarzyszą częste biegunki).

Sugestie przez nas opisane są najczęściej pomocne (niektóre przypadki wymagają wizyty u pediatry) i przynoszą ulgę maluchom oraz sercom rodziców. Jeśli znają Państwo inne sposoby, które przyniosły ukojenie, bardzo zachęcamy do podzielenia się nimi w komentarzu.

Komentarze do wpisu (1)

28 września 2016

W moim przypadku zmiana pieluszek na Bambo okazała sie wystarczająca, polecam!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl