Dlaczego pływanie jest ważne w rozwoju Dziecka? 0
Dlaczego pływanie jest ważne w rozwoju Dziecka?

Nauka pływania niemowląt niestety jest w Polsce nadal w powijakach. Głównymi obawami Rodziców są wizja zakrztuszenia się Dziecka wodą. Nie zapominajmy jednak, że środowisko wodne jest dla Niego bardziej naturalne niż każde inne – w końcu spędziło tam 9 miesięcy. Według opinii specjalistów Dzieci posiadają jeszcze odruch wstrzymywania oddechu podczas zanurzenia w wodzie od 6 tygodni do nawet 3 miesięcy po urodzeniu.

 

Jakie umiejętności rozwija Nauka Pływania?

Nauka pływania będzie pomocna w:

  • Profilaktyce chorób kręgosłupa – wady, które uwidaczniają się w późniejszym okresie życia Dziecka (również Człowieka dorosłego) często mają swoje źródło w delikatnych asymetriach mięśni Niemowlęcia. Efektu tego ciężko jest uniknąć, bo wynika on z minimalnych napięć mięśniowych obecnych nawet podczas lekko nierównego leżenia – Dziecko nie jest w stanie samodzielnie poprawić swojej pozycji. Nauka pływania usuwa tą barierę, pozwalając Dziecku na ruch, a co za tym idzie – równomierny rozwój mięśni.
  • Zdolnościach motorycznych – możliwości ruchu w wodzie opisane powyżej stwarzają dodatkowo okazję do nauki koordynacji własnego ciała. Już w drugim miesiącu życia Niemowlęta mają okazję do nauki obsługi własnych rączek, nóżek, a przede wszystkim mięśni grzbietu i kręgosłupa. Te ostatnie pozwalają Dziecku znacznie wcześniej rozpocząć raczkować i chodzić, co samo w sobie mocno reorganizuje i rozwija struktury neuronowe w mózgu. Głównym zyskiem jest jednak możliwość poznawania zjawisk i przedmiotów, które bez umiejętności chodzenia były poza zasięgiem.

Nauka tylko „na lądzie” sprawia, że umiejętność chodzenia nabywana jest później, ponieważ Dziecko potrzebuje znacznie więcej siły, aby się przemieszczać i eksplorować potencjał swoich rąk i nóg.

  • Wyobraźni przestrzennej – podczas nauki pływania Dziecko zdobywa bezcenną, intuicyjną wiedzę o trójwymiarowości naszego świata. „Na lądzie” może przemieszczać się tylko w dwóch wymiarach. Woda pozwala na poznanie wysokości (poprzez nurkowanie). W standardowych warunkach wiedza ta nabywana dopiero, gdy interesująca zabawka znajduję się wysoko na półce. Wyobraźnia przestrzenna znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, np. bezpieczne prowadzenie samochodu. W życiu zawodowym dobrze rozwinięte postrzeganie przestrzenne jest niezbędne w projektowaniu inżynierskim (projekty domów, mostów, maszyn, itp.). Warto zatem kształtować ją już od najmłodszych lat.
  • Umiejętności i świadomości społecznej – w pierwszych miesiącach życia Dziecko najwięcej czasu spędza w domu. Podczas spacerów często śpi. Nauka pływania w basenie, na którym obecnych jest dużo ludzi, wyrabia w Dziecku przeświadczenie o przynależności społecznej. Przeświadczenie to znacznie ułatwia w późniejszych latach nawiązywanie kontaktów międzyludzkich.
  • Rozwoju obydwu półkul mózgowych oraz połączenia między nimi – jak większość zadań motorycznych, rozwijane są obydwie półkule mózgowe. Podczas nauki pływania tym silniej, ponieważ silnie angażowane są zarówno rączki, jak i nóżki.

 

Kilka uwag o rozpoczęciu nauki pływania

Chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka wskazówek dotyczących nauki pływania. Nie zastępują one w żadnym wypadku konieczności nadzoru instruktora podczas nauki. Instruktorzy często wymagają również zaświadczenia od pediatry o braku przeciwwskazań do nauki pływania.

  • Specjaliści pediatrzy są zdania, że Dzieci już od 2 miesiąca życia mogą bez żadnych przeszkód podejmować naukę pływania
  • Podczas wchodzenia do wody należy przytulać do siebie Dziecko, aby czuło się bezpieczniej
  • Może się zdarzyć, że Dziecko będzie płakać po wejściu na basen. Nie panikujmy jednak – obawia się Ono nie tyle wody (Dzieci bardzo lubią zabawy w wodzie), co nowego, nieznanego miejsca. Przytulmy Dziecko, pozwalając się przyzwyczaić do nowych warunków.
  • Przed wejściem do wody możemy oblać nią delikatnie Dziecko
  • W wodzie możemy umieścić kilka kolorowych pływających zabawek – zachęcamy w ten sposób Dziecko do rozglądania się i podnoszenie główki podczas pływania. 

Opracowanie jest własnością intelektualną sklepu ekologicznystart.pl Kopiowanie wymaga zgody autora.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl